Powered By Blogger

powered by Agones.gr - Stoixima

Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

Ο ΟΦΗ κέρδισε το ντέρμπι της Κρήτης

Ντέρμπι που είχε ευρωπαϊκό άρωμα, πήρε ο ΟΦΗ μέσα στο Παγκρήτιο νικώντας τον Εργοτέλη με 0-1, καθώς μόλις από το 9ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα ο Φώτης Παπουλής. Πλέον, οι Κρητικοί μπορούν να κάνουν όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη καθώς "τρύπωσαν" στην 1η πεντάδα που σχηματίζει τη βαθμολογία της Super League, αφήνοντας Ξάνθη και Ατρόμητο σε 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Παρόλο που ο ΟΦΗ έπαιζε αμυντικογενές παιχνίδι, κατάφερε να αποσπάσει το διπλό και να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League.
 Ο Εργοτέλης είχε την κατοχή της μπάλας και τις κλασικές ευκαιρίες, αλλά ο ΟΦΗ είχε την ουσία, δηλαδή το γκολ, καθώς ο Παππουλής με την πρώτη του επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή σκόραρε! Συγκεκριμένα ο Γιοβάνοβιτς και ο Δάρλας συγκρούστηκαν μεταξύ τους και ο Παπουλής, νίκησε τον Πίρσον μόλις στο 9' λεπτό και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.Παρόλο που ο ΟΦΗ έπαιζε αμυντικογενές παιχνίδι, κατάφερε να αποσπάσει το διπλό και να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League.
 Να σημειώσουμε ότι με το ίδιο σκορ (1-0) είχε νικήσει ο ΟΦΗ και στον α΄γύρο ανάμεσα στις δύο ομάδες με γκολ του Σίσιτς.